четвер, 10 листопада 2016 р.

ЦІКАВИНКИ ПРО ПТАХІВ!!!

*** Колись на Землі зовсім не було  птахів. Жили лише змії та ящурі. Один із давніх ящурів і став пращуром птахом. Луска його поступово перетворилася  на пір’я, передні лапи  - на крила. І перший птах піднявся в повітря. Трапилося це 150 млн. років тому.
*** Рекорд ненажерства встановила зозуля. Вона з’їдає за день 39 великих коників, 43 капустяних черв’яків, 5 личинок травневого хруща, 4 павуки – хрестовики, 3 хруща й багато інших комах.
*** Одна сова з’їдає за літо 1000 шт. полівок сірих і звичайних мишей, зберігаючи 1 тону зерна, тобто 20 мішків. За добу знищує 5 мишей.
*** Пара великих синиць прилітає щодня до гнізда 390 разів, а мухоловка навіть 500. Синиця за добу з’їдає стільки комах, скільки важить сама. Пара синиць за сезон оберігає від комах 40 плодових дерев. А мухоловка строката за добу знищує 500 яєчок шкідливих комах.
*** Ластівка за рік з’їдає близько 2000 кг комах (це майже повний кузов вантажної машини).
*** Птахи добре бачать. Яструб у 8 разів бачить зіркіше, ніж людина. Орел з-поміж хмар бачить ховраха, а корольок бачить шишку.
*** Лебідь живе 25 років, орел-беркут – 79, чайка – 44, дрізд – 20,крук – 70, страус – 50, сокіл – 162 роки.
*** Найдовший язик у дятла – 14 см, найдовший дзьоб серед птахів українських лісів має лелека – 19 см. І найрухливіша голова у сови.

четвер, 3 листопада 2016 р.

Птахи-синантропи




Синантропи – це звірі або птахи, що живуть поряд з людиною чи в ландшафті (парках, садах, лісопосадках), створеному нею. Вони майже не зустрічаються в інших умовах.
   Птахів - синантропів є близько 50 видів. До типових синантропів належать білий лелека, хатній горобець, міська та сільська ластівка, кільчаста горлиця, сірий дятел. Інші синантропи птахи не повністю залежать від людини. Наприклад шпак гніздиться не тільки під дахами будинків, а й у дуплах дерев, тобто в природних умовах . До таких птахів слід внести і одуда, хатнього сича, галку.
   Деякі птахи, наприклад, чорний дрізд, біла плиска, лише почали освоювати   населені пункти.

Птахи – синантропи, що культурний ландшафт, у минулому були жителями скелястих гір, урвищ,  лісу, степу тощо. Завдяки людині вони розселилися на значних територіях. Різні птахи стали синантропами за різних  умов. У давнину печери в яких жила людина, а пізніше будівлі в лісах, степах, пустелях були сприятливими місцями для  гніздування птахів. В осінньо - зимовий період вони знаходили біля жител їжу  та й почували себе безпечніше.
   Птахи, які живуть поблизу людини, особливо корисні тим, що знищують шкідливих комах. Комахоїдні синантропні птахи збирають комах з поверхні ґрунту, з рослин, а також виловлюють їх у повітрі. Ластівки , серпокрильці, сірі мухоловки знищують мух та різних кровососів, що є переносниками різних небезпечних кишкових та вірусних хвороб. У саду великі й голубі синиці поїдають волохату та іншу гусінь, а також знищують  велику кількість  яєць метеликів. Одуди й шпаки очищують городи від шкідливих комах. Їдять вони переважно жуків та гусінь. У парках, садах, на стовбурах дерев відшукують личинок комах сирійські дятли. Кільчасті горлиці в садибах, парках поїдають зерно різних бур’янів.
   Велику радість приносять птахи людям, оселившись поблизу їхнього житла. Як радіємо ми , побачивши  взимку  синичку біля вікна або почувши дзвінкоголосих шпаків навесні, що заселяють шпаківні! Як милуємося лелеками, ластівками та іншими птахами.

   Ми повинні охороняти синантропних птахів, охороняти їх самих і місця їхнього гніздування, підгодовувати взимку, влаштовувати штучні гніздівлі.